Dlaczego Niektórzy Ojcowie Korzystają z Pomocy Mediatora?

W praktyce okazuje się, że gdy partnerzy nie są już razem, a mają wspólne dzieci, to właśnie ojcowie częściej przychodzą do mediatora. W marcu, w toruńskiej gazecie "Nowości ukazał się artykuł na ten temat.


Czego oczekują tatusiowie?

U mediatora pojawiają się ojcowie, ponieważ pragną mieć częsty i systematyczny kontakt ze swoimi dziećmi, a byłe partnerki często im to utrudniają. W skrajnych przypadkach bywa, że nawet im to uniemożliwiają.

Jak skierować tego typu problem do mediacji?

Zarówno ojciec jak i matka dziecka mają do wyboru 2 drogi, aby spór rozwiązać z pomocą mediatora". Może to być:

  • droga sądowa lub
  • prywatna tzw. mediacja " z ulicy".

Z doświadczeń mediatora.

Mediator Irena Ślusarz w oparciu oswoje doświadczenie wskazuje, że często, gdy inicjatorką mediacji jest matka okazuje się, że to nie tylko ona jest ofiarą tej trudnej sytuacji. Zdarza się, że obie strony zaczynają wtedy prawdziwy, bolesny dla wszystkich bój o dzieci.

Panie stosują bardzo często szeroką gmę różnych sposobów, środków, forteli, aby utrudnić, uniemożliwić lub zablokować kontakty z ojcem. Czesto nie zdają sobie sprawy, jak bardzo krzywdzą swoje dzieci i zarazem byłego partnera. Wtedy bardzo trudno o spokojną rozmowę i poszukiwanie rozwiązań.

Jeśli jednak w tym momencie zdecydują się na skierowanie sprawy do mediatora, to jest szansa, aby wypracować porozumienie, które będzie regulować zasady sprawowania opieki nad dzieckiem. Mediator  wspiera swoją wiedzą i kieruje  negocjacjami obu stron konfliktu, łagodzi napięcia, ale nie narzuca rozwiązań.

Sądy rodzinne a mediacje rodzinne

Najczęściej orzeczenia sądów rodzinnych dotyczące np. kontaktów ojca z dzieckiem bywają powierzchowne. Spotykając się u mediatora, rodzice będący po rozwodzie lub rozstający się, opracowują i spisują dokładny plan opieki rodzicielskiej. Czasami liczy on nawet kilkadziesiąt puntków. Aby tak się stało wystarczy od 1 do 3 dwugodzinnych spotkań. Mogą również uzgodnić sprawy dotyczące podziału majątku czy wysokości alimentów.

Nadanie mocy prawnej spisanym uzgodnieniom

Z takim porozumieniem można pójść do sądu i złożyć wniosek o zatwierdzenie przyjętych uzgodnień Otrzymuje się wtedy formalne potwierdzenie zawarcia ugody.Większość par właśne tak postępuje. Decydują się na to, aby nadać moc prawną spisanym uzgodnieniom, bo najczęściej jest tak, że już sobie nie ufają.

Gdy wybierasz mediacje prywatne poniesiesiesz określone koszty. Podobnie zresztą jak u prywatnego terapeuty, czy lekarza specjalisty. Istnieje jednak szansa, żę zawrzesz dogodne dla obu stron i dziecka porozumienie, które uporządkuje np. sprawę opieki i kontaktów z Twoim potomkiem.

Czy rodzice dotrzymują podpisanych uzgodnień?

Zdarza się, że nie wszyscy. Zależy to najczęściej od tego, jak bardzo dobro ich własnych pociech jest dla nich ważne.

Co możesz zyskać?

Będąc ojcem, matką warto sprawdzić wszystkie możliwości rozwiązań. Wtedy wzrastają szanse, aby po trudnym, bolesnym, stresującym rozstaniu stworzyć dzieciom bezpieczną przestrzeń, w której będzie miejsce dla obojga rodziców. Może się już nie kochają, ale dla dobra dzieci potrafią okazać sobie szacunek i wypracować porozumienie.
Dlatego pewnie część ojców i matek zwraca się do mediatora, by wykorzystać szansę, na zbudowanie innych, nowych relacji na przyszłość po rozstaniu.


Źródła

Dziennik toruński "Nowości"-  "Tata i mama u mediatora", M. Oberlan, marzec 2013
fot. AD-Passion/sxc.hu

Autor

Urszula Winiarska

Pomysłodawca, Założyciel i Redaktor Serwisu StrefaMediacji.pl, Mediator Stały, Wiceprezes Stowarzyszenia Strefa Mediacji. Od 2014 roku w swojej mediacyjnej pracy wykorzystuje doświadczenie zdobyte podczas praktykowania Uważności.