Mediacja może być jak kawa? Poznaj wyniki ankiety na temat postępowania mediacyjnego.

Czy znasz procedurę postępowania mediacyjnego? Sprawdź wyniki ankiety przeprowadzonej na szkoleniu 21 lutego 2013r. i przekonaj się, co o tej metodzie wiedzą inni.

To pewne, że nie napijesz się kawy tylko dzięki temu, że o niej wiesz. Trzeba ją jeszcze przygotować, nastawić czajnik z wodą lub ekspres do kawy. Podobnie jest z mediacją. Poczujesz jak działa,dopiero gdy zaczniesz ją praktycznie stosować. Z ankiety wynika,że większość zapytanych osób (79%) wie o istnieniu pozasądowych sposobów na rozwiązywanie sporów.

Dlaczego zastosowałam ankietę podczas szkolenia?

W trakcie opracowania materiałów do szkolenia „Mediacja - jako prosty sposób na rozwiązywanie sporów oraz jej praktyczne wykorzystanie w przedsiębiorstwie” przyszedł mi do głowy pomysł przeprowadzenia mini badania w prezentowanym temacie. Chciałam poznać odpowiedź na kilka pytań odnośnie mediacji, na tak zwanym "wejściu".

Jakie zadałam pytania i jakie wyniki uzyskałam?

Tuż po rozpoczęciu szkolenia, zamiast wysłuchania oczekiwań uczestników, co do szkolenia poprosiłam o wypełnienie krótkiej ankiety. Zebrałam jej wyniki i postanowiłam się nimi z Państwem podzielić. Uczestnicy szkolenia to: w 53 % najwyższy i średni szczebel zarządzania, w 47 % pracownicy przedsiębiorstw.

1. Czy zna Pan/i alternatywne do sądowych metody rozwiązywania sporów w przedsiębiorstwie?

Tak – 79 %     Nie – 21 %

2. Czy zna Pan/i procedurę postępowania mediacyjnego?

Tak – 26 %     Nie – 74 %

3. Czy brał/a Pan/i udział w procedurze rozwiązania konfliktu w drodze mediacji?

Tak – 5 %      Nie – 95 %

4. Czy orientuje się Pan/i ile wynosi koszt postępowania sądowego mając na uwadze koszty bezpośrednie i pośrednie?

Tak – 21 %      Nie – 79 %

5. Czy w przypadku sporu z innym przedsiębiorcą czy klientem Pan/i pełnomocnik proponował procedurę mediacji?

Tak – 5 %      Nie – 95 %

6. Jeśli „Tak” czy wyjaśnił Panu/i jej przebieg?

Tak – 5 %     Nie – 95 %

Ogólny wniosek i kierunek działań

Teraz powinny być wyciągnięte wnioski. Postanowiłam wyciągnąć jeden bardzo ogólny wniosek dla działań naszego zespołu ze Strefy Mediacji – co zrobić, żeby mediacja była bardziej znaną, a tym samym stosowaną procedurą rozwiązywania sporów przez przedsiębiorców? Postawiłam na szkolenia oraz indywidualne konsultacje, podczas których przedsiębiorcy mogą dowiedzieć się, na konkretnym swoim przykładzie, jak mogą skorzystać z tej procedury.

Symulacja mediacji gospodarczej, czyli zobacz jakie to proste.

W czasie szkolenia została również przeprowadzona symulacja mediacji gospodarczej. Spór dotyczył zapłaty za wykonaną usługę. Uczestnicy mogli przyjrzeć się jak wyglądają poszczególne etapy postępowania mediacyjnego. Pokaz bardzo zainteresował obserwatorów, którzy z uwagą oglądali i słuchali osób biorących udział w przykładowej scence. Uczestnicy grający role dwóch zwaśnionych stron: dłużnika i wierzyciela podczas tego laboratoryjnego pokazu bardzo mocno wczuli się w swoje role, a dlaczego? Ponieważ rozwiązywany problem jest obecny na co dzień w życiu gospodarczym.

Nawiązując do początku tego artykułu, mediacja tak jak kawa ma różne smaki, aromaty i gatunki. Można się jej przyglądać, albo przyrządzić i dalektować smakiem. Czy będzie smakować? To już sprawa bardzo indywidulana i zależąca od wielu czynników. Jeśli jednak sprawdzisz i spróbujesz, to może (ale nie musi) Ci zasmakować.

Kliknij w ten link, posłuchaj i dowiedz się więcej.

fot. LWY/flickr

Autor

Irena Paczkowska

Pomysłodawca i Prezes Stowarzyszenia Strefa Mediacji, mediator stały, współzałożyciel strony internetowej strefamediacji.pl