Sesja, czyli System Eliminacji Stresu Jest Aktywny

Każdy z nas jest inny, w odmienny sposób reaguje na sytuacje stresowe, które niewątpliwie dotykają nas w czasie sesji egzaminacyjnej. Możemy sięgnąć do różnych poradników, które podpowiedzą nam jak sobie z tą sytuacją poradzić. Jednak moim zdaniem, każdy z nas ma świadomość siebie i wybiera najlepszy sposób, by zachować odpowiedni poziom stresu. Z własnego doświadczenia wyniosłam różne sposoby, które w moim przypadku się sprawdziły. Przede wszystkim warto zastanowić się – po co wybieram się na studia ? Buduję w sobie motywację już od samego początku, czyli na etapie podejmowania decyzji.

Strategia

Ważne jest ustalenie strategii, gdy podjęliśmy już decyzję o wyborze studiów. Jeśli idziemy studiować to, co lubimy, mamy dużą motywację wewnętrzną, do tego żeby osiągnąć cel - czyli ukończyć studia, odebrać upragniony dyplom. Egzaminy będą tylko jakimś etapem, założonym przez nas z góry. Będziemy przechodzić je w sposób cykliczny. Bierzesz odpowiedzialność za swój wybór. Zapewne jest tak, że część przedmiotów jest bliżej naszej sfery zainteresowań i z tymi poradzimy sobie lepiej. Natomiast te, do których mamy awersję, z góry budujemy sobie mur i opór wewnętrzny. Taka postawa raczej nie jest mile przyjmowana przez naszą podświadomość. Co zrobić ? W tym przypadku proponuję zmienić nastawienie. Po prostu zrób wszystko, żeby te nielubiane przedmioty pokochać:) Ograniczamy w ten sposób nasz opór. Pomyśl - przecież i tak musimy przez te etapy przejść.

Sposoby

Systematyczna nauka. Powiało truizmem. A mimo to pozwolę sobie o tym przypomnieć. Dodam uważność na zajęciach, czyli pozostawanie z ciekawością, angażowanie się w to, co jest w tym właśnie momencie, skoro już przyszliśmy.
Określ dla siebie najlepszą metodę i odpowiedz sobie na pytanie - jak się uczyć? Być może jedną z najlepszych metod jest metoda od ogółu do szczegółu. Zazwyczaj stosujemy ją, gdy mamy kilka dni na naukę. Spójrzmy na całość materiału a następnie podzielmy na mniejsze części. Zapoznajmy się z materiałem. Odpuśćmy na jeden dzień i znów powtórzmy całość.

Presja czasu
Często jest jednak tak, że uczymy się na ostatnią chwilę. W tym przypadku o nadmiar stresu nietrudno. Presja czasu zrobi swoje. Jak możemy sobie poradzić ? Wyłączyć telefon, komputer, zebrać informacje na jakie zagadnienia zwraca uwagę wykładowca danego przedmiotu i na nich się skupić. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że tutaj nasz stan wiedzy raczej będzie na poziomie minimalnym – jednak być może przybliży do upragnionej 3:).

Nauka w zespole
Moją ulubioną metodą była, nauka w zespole. Ta metoda ma dodatkową zaletę, uczymy się współpracować. Jeśli nauczymy się realizować cel – przygotować się i zdać egzamin, działając w zespole, to gwarantuję, że równie skutecznie poradzimy sobie w realizacji celów stawianych nam przez firmy czy organizacje w których jesteśmy zatrudniani. Wartość dodana – nabywamy umiejętność cenioną na rynku pracy. Ważna wskazówka. Jeśli zamierzacie się uczyć w takiej formie dobierzcie się odpowiednio, podzielcie role, zadania. Wypracujcie sobie swój system, który będzie dla Was optymalny. Macie tutaj mnóstwo możliwości.

Porządkowanie otoczenia
Uporządkujcie swoje otoczenie – zorganizujcie przestrzeń, w której będziecie się uczyć. Przygotujcie niezbędne notatki, materiały, książki. Skupcie się, poświęćcie maksymalną uwagę na tu i teraz. Róbcie przerwy. Warto poinformować domowników, że właśnie przygotowujecie się do egzaminów.

Komfort psychiczny
Zadbajcie także o swój komfort psychiczny, wysypiajcie się, poszukajcie chwile na spacer, krótkie spotkania ze znajomymi. Relaks i właściwa dieta również powinny znaleźć się w tak zwanym między okresie od nauki. Pamiętajcie że przeciążony umysł nie będzie Waszym sprzymierzeńcem. Pomocny staje się uśmiech i pozytywne myślenie. Ułóżcie sobie plan i bądźcie konsekwentni Sesja przecież nie trwa wiecznie.

Koniec sesji

Zafundujcie sobie nagrodę. To ważne. Uczcijcie swój sukces, bo niewątpliwie tak jest. Zasłużyliście na nagrodę swoją ciężką pracą. W końcu uczycie się dla siebie :) A poza tym nieudany egzamin to nie koniec świata, zawsze jest jakieś wyjście z sytuacji, tutaj też możecie doszukać się pozytywów.

Powodzenia !


Źródła

fot. PublicDomainPictures/px

Autor

Irena Paczkowska

Pomysłodawca i Prezes Stowarzyszenia Strefa Mediacji, mediator stały, współzałożyciel strony internetowej strefamediacji.pl