Jakie są podobieństwa i różnice między negocjacjami a mediacjami?
- 23 lutego 2013; 17:41
- Mediacje / Negocjacje w mediacji

fot. duchesssa
Zastanawiałeś się, dlaczego ludzie tak często nie decydują się na rozwiązanie swojego konfliktu we własnym zakresie, nie angażując w to osób trzecich? Zamiast tego wolą interwencję poprzez skierowanie sprawy do sądu. Ponoszą wtedy ogromne koszty zarówno te bezpośrednie, związane z aspektem ekonomicznym, jak i te związane z aspektem psychologicznym.
Dobrowolne porozumienie – podstawa negocjacji i mediacji
Istota negocjacji i mediacji jest w zasadzie identyczna. W obu przypadkach chodzi o osiągnięcie dobrowolnego porozumienia przez samych zainteresowanych. Sposób, w który to następuje jest również bardzo podobny. Zarówno negocjacje jak mediacje, to ukierunkowana rozmowa. Cechuje je duża elastyczność, co do zakresu przedmiotowego, czasu, a także miejsca. To same strony mają decydujący wpływ na ich przebieg, nadając im prywatny, poufny charakter.
Różnice między negocjacją a mediacją
Oprócz licznych podobieństw miedzy mediacjami a negocjacjami występują także dość istotne różnice. Fakt uczestnictwa mediatora w sposób istotny zmienia strukturę i samą dynamikę negocjacji. Już sama jego obecność powoduje:
- skłanianie stron do obiektywizowania własnych twierdzeń;
- precyzowania, czasem również do przewartościowania stawianych żądań.
Obecność mediatora to również wsparcie dla stron w różnej formie m.in.:
- przez zadawanie pytań, które pomagają stronom uporządkować własne oczekiwania;
- pozwalają one dostrzec stronom elementy, których wcześniej nie zauważały.
Mediator może także:
- sondować zbieżność ich interesów oraz ich skłonność do ustępstw w ramach spotkań wspólnych i indywidualnych;
- porządkować oraz ukierunkowywać rozmowę;
- zachęcać strony do poszukiwania kreatywnych rozwiązań problemu.
Rolą mediatora jest dążenie do wykorzystania integracyjnego (rozumianego jako wspólne działanie w celu wypracowania rozwiązania danego konfliktu) negocjacji.
Ze względu na postępującą instytucjonalizację mediacji, różnice między mediacjami
a negocjacjami są coraz bardziej wyraźne. Negocjacje są na ogół rozpoczynane spontanicznie i całkowicie dobrowolnie, natomiast obowiązek mediacyjny coraz częściej wynika z zobowiązań umownych, podejmowanych jeszcze przed zaistnieniem sporu, lub też z postanowienia sądu, czy też z przepisów prawa.
Ugoda mediacyjna w odróżnieniu od ugody zawartej w wyniku negocjacji przypomina bardziej ugodę sądową. Warto brać to pod uwagę, by wykorzystać w sytuacji, która wymaga podjącia decyzji o sposobie rozwiązania sporu.
Źródła
Mediacje. Teoria i praktyka pod redakcją Ewy Gmurzyńskiej i Rafała Morka. Wydawnictwo Oficyna Wolters Kluwer Business