O 7 Trudnościach z Jakimi Mogą się Spotkać Ojcowie po Rozstaniu/Rozwodzie.

fot. Unsplash

Ojciec i Syn

Decyzja o rozstaniu, rozwodzie oraz jej konsekwencje, to czas bolesnych przeżyć dla partnerów i ich dzieci. Sami przeżywaliśmy już takie chwile lub znamy kogoś, kto musiał przejść przez ten traumatyczny moment życia. Chciałabym skupić się na ojcach, bo jakby mniej się mówi i pisze właśnie o nich. A przecież… po zburzeniu ich dotychczasowego ustabilizowanego dotąd życia, są zmuszeni odnaleźć się w zupełnie nowej roli - ojca po rozstaniu.

Zazwyczaj dzieci pozostają przy matce, a oni mogą tylko współuczestniczyć w ich życiu. Wymaga to od nich zbudowania na nowo swojego życia oraz podporządkowania się nieznanej dotąd sytuacji. Na jakie trudności napotykają wówczas ojcowie?

3 istotne przyczyny trudności
Okazuje się, że mężczyźni mają w takich okolicznościach większe problemy emocjonalne niż kobiety. Trudniej im dostosować się do nowej sytuacji po rozwodzie. Dlaczego? Wyróżnia się 3 ważne przyczyny:

  1. Bardzo dotkliwie odczuwają zerwanie lub podważenie ich roli jako ojców.
  2. Tracą poczucie intymnej bliskości.
  3. Często urywają się ich aktualne dotąd kontakty towarzyskie.

Z jakimi trudnościami może spotkać się mężczyzna, gdy rozstaje się z matką swojego dziecka?
Można wymienić około 7 takich problemów.

1. Dość często nie potrafi rozpoznać przyczyn swojej frustracji oraz własnych uczuć po rozstaniu. Próbuje sobie wtedy z tym poradzić poprzez np.

  • ucieczkę w pracę,
  • poszukiwanie nowego związku,
  • podnoszenie kwalifikacji zawodowych,
  • podejmowanie próby podkreślania swojego prestiżu.

2. Zdaje sobie sprawę, że być może całkowicie utraci kontakt z dzieckiem, bo tak zdecyduje partnerka lub sąd.

3. Odczuje brak wpływu na życie dziecka, poczuje wręcz odsunięcie od współuczestniczenia w jego rozwoju, cieszenia się jego sukcesami.

4. Może poczuć się bezradny w kontaktach z dzieckiem i ograniczyć je głównie do zapewnienia mu rozrywek (Tata jako Św. Mikołaj).

5. Będzie skłonny do szybkiego zawierania nowych, ale nietrwałych związków, gdyż skupi swoją uwagę głównie na sobie.

6. Mogą mu towarzyszyć lęk, apatia i poczucie osamotnienia z powodu kolejnych nieudanych związków.

7. Jeśli będzie miał trudności w radzeniu sobie z codziennymi obowiązkami domowymi, to może się też obniżyć jakość jego życia.

Wspólne rozmowy, ustalenia i udział mediatora
W tej trudnej sytuacji pewnym ułatwieniem dla rozstających się rodziców, mogą być podjęte próby uporządkowania ważnych spraw związanych z opieką nad dzieckiem. Można się spotkać w cztery oczy lub poprosić o pomoc mediatora. Ustalony będzie wtedy np. czas i obowiązki związane z opieką nad dzieckiem lub wysokość alimentów. Rodzice w trakcie spotkania mogą wspólnie wypracować tylko takie ustalenia, które będą korzystne dla nich i dla dzieci.

Ważna dla dziecka obecność Mamy i Taty
To bardzo ważne, aby każdy ojciec miał poczucie zaangażowania w życie dziecka po rozstaniu. Staje się to realne, gdy najważniejsze obowiązki są podzielone zgodnie z wolą obojga rodziców, którzy je akceptują i rozumieją. W takich przypadkach ojciec nie jest pomijany i staje się znaczącą osobą w procesie wychowania i życia dziecka. Wszystkie dzieci potrzebują zarówno mamy jak i obecności taty.

Gdy zadbamy, aby tak właśnie było, dzieci będą nam dorosłym za to wdzięczne i szczęśliwsze. Przecież tak bardzo je Kochamy, a rozstanie rodziców nie jest w stanie tego zmienić.

 Ze specjalną Dedykacją dla Tomasza P. za inspirację.


Źródła

Maciej Tański, Robert Boch, „Tata na zawsze. Poradnik dla ojców po rozstaniu.”, Centrum Mediacji Partners Polska 2006

Autor

Urszula Winiarska

Pomysłodawca, Założyciel i Redaktor Serwisu StrefaMediacji.pl, Mediator Stały, Wiceprezes Stowarzyszenia Strefa Mediacji. Od 2014 roku w swojej mediacyjnej pracy wykorzystuje doświadczenie zdobyte podczas praktykowania Uważności.