O mediacji z udziałem nieletniego.
- 5 sierpnia 2012; 18:46
- Mediacje / Mediacje karne

fot. fotolia
Na czym polega rola mediatora w mediacji z udziałem nieletniego?
Spotkanie mediacyjne nie może się obyć bez obecności mediatora. Jego zadaniem jest pomóc stronom wypracować porozumienie. Poza tym wspiera obie strony, łagodzi emocje i czuwa nad przebiegiem spotkania. Nie jest jednak odpowiedzialny za wynik mediacji i nie narzuca własnych rozwiązań. Od pokrzywdzonego i sprawcy zależy czy dojdzie do porozumienia. Mediator daje szansę, by szybko zakończyć postępowanie karne.
Kim są strony w mediacji?
Jeśli poszkodowany i sprawca wyrażą swoją chęć do rozmowy mediator organizuje spotkanie. Stronami w tym przypadku są:
- nieletni sprawca czynu karalnego, jego rodzice/ opiekunowie prawni
- pokrzywdzony, którym może być osoba dorosła lub małoletni, jego rodzice/opiekunowie prawni.
Kto wnioskuje o przeprowadzenie mediacji z udziałem nieletniego?
Inicjatorami spotkania z mediatorem może być:
- sąd rodzinny,
- pokrzywdzony,
- nieletni oraz jego rodzice.
Co to jest ugoda mediacyjna?
Ugoda mediacyjna uwzględnia zdanie obydwu stron. Jest zawartym na piśmie porozumieniem pomiędzy pokrzywdzonym a nieletnim. Mediator nie przedstawia gotowej ugody, ale pomaga ustalić jej treść. Postanowienia ugody mediacyjnej są dla sądu propozycją wskazującą , jak strony widzą rozwiązanie problemu.
Ważne:
Odpowiedzialność za wynik mediacji spoczywa na pokrzywdzonym i sprawcy. Nie każda mediacja kończy się podpisaniem ugody. Daje jednak dużą szansę, by strony podczas spotkania wysłuchały się i próbowały wygasić konflikt.
Jakie są koszty mediacji?
Koszty mediacji karnej z nieletnim sprawcą pokrywa w całości Skarb Państwa.
W przypadku, gdy strony same zgłosiły się do mediatora (bez skierowania sądu rodzinnego), to one pokrywają koszty mediacji, przed rozpoczęciem sesji mediacyjnej. W tej sytuacji nalezy skontaktować sie z wybranym mediatorem lub ośrodkiem mediacji.Kierując sprawę do mediacji sąd określa termin
Czas trwania mediacji
Kierując sprawę do mediacji sąd określa czas trwania postępowania mediacyjnego. Nie może być on dłuższy niż 6 tygodni. Wyznaczony termin rozpoczyna się wraz z datą doręczenia postanowienia.
Warto pamiętać, że uczestnicy mediacji na kazdym etapie postępowania mogą wycofać swoją zgodę na mediację. W takim wypadku nie ponoszą żadnych konsekwencji.
Źródła
B. Wajerowska-Oniszczuk, Mediacja w polskim prawie nieletnich, Warszawa 2011
A. Rękas (red), Informator o alternatywnych sposobach rozwiązywania sporów, Warszawa 2010