Plebiscyt „Most Porozumienia 2014” - Wyróżnijmy Przedsiębiorców
1 września 2014; 22:49
Aktualności

Wyobraź sobie, że jesteś w konflikcie ze swoim klientem, a negocjacje nie przynoszą skutku. Rozmowy utknęły w martwym punkcie. Obawiasz się, że przed Tobą widmo kosztownej i długotrwałej procedury sądowej? Zastanawiasz się, jak możesz tego uniknąć i nie być „mądrym po szkodzie”?
Być może zadajesz sobie następujące pytania:
"Czy jako przedsiębiorca będący w sytuacjach konfliktowych, mam jakieś inne rozwiązanie niż droga sądowa?"
„Jak uniknąć wieloletniego procesu sądowego?"
Sztuka wyboru – Klauzula Mediacyjna
Tak. Możesz wybrać inną drogę. Umożliwia ją KLAUZULA MEDIACYJNA. Wystarczy ją umieścić w trakcie formułowania warunków umowy, zanim powstanie konflikt. Poza tym taki zapis sprawi, że w przypadku pojawienia się sporu, druga strona nie będzie mogła udać się bezpośrednio do sądu, pomijając taki zapis w umowie.
Czy jest gwarancja rozwiązania konfliktu?
Tak, w przypadku, gdy obie strony zaistniałego problemu będą gotowe usiąść do rozmów i wypracować wspólne, satysfakcjonujace obie strony, porozumienie.
Co możesz ustalić z drugą stroną w wypracowanym wspólnie porozumieniu?
Porozumienie może dotyczyć np.
- zapłaty należności,
- wykonania umów,
- reklamacji,
- ustalenia odszkodowania,
- roszczeń wspólników i akcjonariuszy,
- ustalenia obowiązków w ramach umowy konsorcjum,
- sporów pracowniczych,
- naruszenia praw autorskich lub patentowych,
- sporów wewnątrz kadry zarządzającej...
Czy zawarcie ugody to obowiązek?
Jako przedsiębiorca wcale nie masz obowiązku zawarcia ugody w trakcie mediacji. Stwarzasz jednak sobie i drugiej stronie szansę, aby wspólnie zastanowić się nad rozwiązaniami, spisać je i wprowadzić w życie. Celem będzie zakończenie waszego sporu i zminimalizowanie kosztów czasowych, finansowych i emocjonalnych.
W ten sposób możesz zabezpieczyć się przed konsekwencjami konfliktu, aby nie był on rozstrzygany w sądzie na korzyść jednej ze stron.
Kontrolowanie wyniku porozumienia
Umieszczając Klauzulę Mediacyjną w umowach masz kontrolę nad wynikiem porozumienia. To nie sędzia będzie rozstrzygał w Twojej sprawie wskazując stronę przegraną i wygraną.
Co jeszcze daje Ci mediacja gospodarcza, czego nie zapewni sąd:
- całkowitą dyskrecję,
- poufność Twoich rozmów i ustaleń,
- ochronę Twojego dobrego imienia i wizerunku firmy,
- zachowanie płynności działania i obrotów,
- utrzymanie Twoich pozytywnych relacji biznesowych z drugą strona sporów.
Czy wiesz, że...
Bank Światowy podaje, że w Polsce od złożenia pozwu do ściągnięcia pieniędzy przez komornika mija średnio 980 dni. Nikt jednak nie chce czekać latami na wyrok i wydawać wielkich pieniędzy. Jednym ze sposobów, aby tego uniknąć, gdy negocjacje nie przynoszą rezultatów jest skorzystanie z postępowania mediacyjnego.
Problemy biznesowe a Kaluzula Mediacyjna
Poznając bliżej pozytywne rezultaty stosowania Klauzuli Mediacyjnej w umowach, być może będziesz chciał ją wykorzystać. To wystarczy, abyś mógł zgłosić się do udziału w Plebiscycie „ Most Porozumienia 2014”. W ten sposób wyróżnisz swoją firmę i zwrócisz uwagę innych na sposób, w jaki rozwiązujesz problemy biznesowe w spornych sprawach.
Udział w plebiscycie jest DARMOWY. Już teraz możesz zapoznać się z Regulaminem.
Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w Plebiscycie?
Sposób jest prosty. Wystarczy, że masz w swoich umowach zapis o zastosowaniu klauzuli mediacyjnej. Jeśli tak, to możesz zgłosić swoją firmę do udziału w Plebiscycie organizowanym przez Stowarzyszenie Strefa Mediacji. Wystarczą 3 kroki:
- Wypełniasz wniosek i przesyłasz go na adres: biuro@strefamediacji.pl w terminie: do 30 września 2014 r.
- Obserwujesz wyniki głosowania Internautów.
- Oczekujesz na oficjalne ogłoszenie wyników.
Przykładowa treść klauzuli mediacyjnej, którą możesz umieścić w swoich umowach, aby wziąć udział w Plebiscycie:
„W przypadku zaistnienia sporu o charakterze gospodarczym między XXX a YYY, zobowiązujemy się do zastosowania w tym przypadku mediacji jako alternatywnej metody rozwiązywania sporów gospodarczych, przed lub zamiast wniesienia sprawy do sądu. Jeżeli w terminie 30 dni od daty wyznaczenia mediatora lub w innym dodatkowym terminie uzgodnionym przez strony, mediacja nie przyniesie satysfakcjonującego rozwiązania sporu, spór zostanie ostatecznie rozstrzygnięty przed sądem właściwym. ”
Ważne! Na zgłoszenia do udziału w Plebiscycie czekamy do: 30 września 2014 roku
OGŁOSZENIE WYNIKÓW PLEBISCYTU „Most Porozumienia 2014” : 17/ 10 /2014
fot.Prachanart Viriyaraks/flickr